plakat

Wojciech Bruszewski /

Daniel Muzyczuk & Alessandro Bosetti

Kurator cyklu: Michał Libera

Wojciech Bruszewski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Warsztatu Formy Filmowej, traktował kino nie tyle jako dziedzinę sztuki współczesnej, ile jako narzędzie filozoficzne wzbogacające dyskusję na temat naszej percepcji. Przyglądając się zarówno ludzkim jak i technicznym mechanizmom kognitywnym, pokazywał jaką rolę odgrywają w nich takie procesy jak opóźnienie, desynchronizacja, subtelne relacje odklejające to, co widzialne od tego, co słyszalne. W efekcie, jego prace są eleganckimi i przejrzystymi w swej racjonalności wycieczkami na, czy wręcz poza, granice naszego rozumienia świata. Punktem wyjścia kolejnego wykładu z cyklu BIO/FORMY będzie fragment książki Bruszewskiego „Fotograf”. Artysta omawia w niej sposoby opóźniania transmisji wydarzeń sportowych, które – w miarę ich trwania – niezauważalnie synchronizują się z transmitowanym wydarzeniem. Daniel Muzyczuk i Alessandro Bosetti zastosują tę oraz szereg innych metod wykorzystywanych przez Bruszewskiego do swojego wykładu – zgodnie z jego własnymi słowami „zastawiając pułapki na TO, CO ISTNIEJE”.
ALESSANDRO BOSETTI
Kompozytor, wykonawca i twórca sound artu mieszkający i tworzący w Berlinie. Większość jego prac wykorzystuje muzyczne właściwości mowy ludzkiej i bada dźwiękowe właściwości komunikacji. Wychodząc od nieporozumień, błędów translatorskich i wywiadów, traktuje je jako metody artystyczne. Jego utwory rozmywając granice między muzyką elektroakustyczną, pismem dźwiękowym i performansem, zaprowadziły go do takich instytucji, jak GRM/Presences Electroniques w Paryżu, Roulette i Stone w Nowym Jorku czy Cafe OTO w Londynie.
DANIEL MUZYCZUK
Kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi, wcześniej w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Kurator m.in. projektów „Long Gone” Susan Philipsz, „Poszliśmy do Croatan” (wraz z Robertem Rumasem), „Fabryka” Mariusza Warasa i Krzysztofa Topolskiego, „MORE IS MORE” (wraz z Agnieszką Pinderą i Joanną Zielińską), „Melancholii sprzeciwu” (wraz z Agnieszką Pinderą), „Spojrzeń 2011” oraz „Dźwięków elektrycznego ciała” (wraz z Davidem Crowleyem). Kurator pawilonu polskiego na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Zwycięzca (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku.
BIO/FORMY to seria wykładów performatywnych realizowanych wspólnie przez TR Warszawa i Instytut Sztuk Performatywnych, które przybierają formę muzycznych koncertów, teatralnych spektakli i akademickich prezentacji. Ich celem jest rekonstrukcja biografii znanych artystów, poszukiwanie inspiracji oraz odtworzenie praktyk i technik twórczych. Autorzy cyklu idą w ślady bohaterów swoich wykładów - przedstawią ich w nowych sytuacjach lub występują przeciwko nim.

ŚRODA, 4 CZERWCA, GODZ. 19.00
Miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Czas trwania: 40 min.
Bilety: normalny 20 zł/ulgowy 10 zł